Co to jest ulga na złe długi i jak można z niej skorzystać?

 14 czerwca 2020 |  0

Tarcze antykryzysowe formułują wiele rozwiązań, których celem jest pomoc przedsiębiorcom. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie ulga na złe długi. Być może niektórzy nie wiedzą nawet czym jest ta definicja. Dlatego w poniższym wpisie przedstawię czym jest ta tytułowa „ulga na złe długi” i kilka innych podstawowych informacji, o których powinieneś wiedzieć. Spójrz niżej.

Definicja pojęcia ulga na złe długi

Ulga na złe długi to pojęcie, które powinien znać każdy przedsiębiorca. A dlaczego? A to chociażby z tego względu, że dzięki niej ma się możliwość zmniejszenia płatności podatku. Ulga na złe długi to określenie zaczerpnięte z prawa podatkowego. Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do analizowania należności prowadzonej przez siebie firmy. Jednak wiele z nich nie dokonuje tego w terminie. Dlatego też, ulga na złe długi związana jest z niedotrzymaniem terminu spłacenia długów. Definicję tą można rozumieć w ten sposób. Ulga na złe długi to ulga, dzięki której może zostać pomniejszony podatek, który jest odprowadzany przez przedsiębiorcę.

Jak działa ulga na złe długi?

Ulga na złe długi polega na tym, że jeśli od podanego terminu zapłaty, czyli 90 dni, kontrahent przedsiębiorcy nie zapłacił mu jeszcze za produkty/usługi to taka faktura, która została mu wystawiona zostaje wyłączona z wyliczeń podatkowych. Natomiast jeśli sam przedsiębiorca będzie zalegał z pieniędzmi, to w takiej sytuacji będzie on zobowiązany do zwiększenia swoich przychodów o wartość faktury. Należy tutaj jednak dodać, że według ustawy Tarczy Antykryzysowej z tegoż roku, umożliwiła ona dłużnikom nie zwiększanie przychodów w tej kwestii, pomimo tego, że jest ona zachowana w kosztach.

Kiedy można skorzystać z ulgi na złe długi?

Aby móc skorzystać z ulgi na złe długi, to trzeba spełnić następujące warunki, które zostały określone w art. 89a pkt 1 Ustawy o VAT. A oto one:

  1. Dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2019 r. poz. 243, z późn. zm.), postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  2. Na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, o której mowa w ust. 1:
    1. Wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
    2. Dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  3. Od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Ulga na złe długi – podsumowanie

Mam nadzieję, że z powyższych informacji dowiedziałeś się czym jest ulga na złe długi i w razie potrzeby będziesz umiał z niej skorzystać. A jak każdy wie, brak zapłaty rachunku w terminie może zdarzyć się każdemu. Dlatego też warto mieć takie informacje pod ręką.

Kategorie: Aktualności, Porady księgowe | Komentarze: Możliwość komentowania Co to jest ulga na złe długi i jak można z niej skorzystać? została wyłączona

Przeczytaj również

12 lutego 2021 |  0

Biała lista podatników VAT – wszystko, co powinnaś/-eś wiedzieć

Od września 2019 roku funkcjonuje biała lista. Jest to spis informacji, które dotyczą podatników VAT.…

Czytaj więcej

4 lutego 2021 |  0

Wszystko co należy wiedzieć o przechowywaniu dokumentacji

W każdym przedsiębiorstwie kwestią szczególnie istotną jest odpowiednie przechowywanie dokumentów. Przechowywanie dokumentacji regulowane jest przez…

Czytaj więcej