Co trzeba wiedzieć o usłudze Twój e-PIT?

 15 lipca 2020 |  0

Usługa Twój e-PIT po raz pierwszy została wprowadzona w zeszłym roku, po to aby w pewnym sensie przyspieszyć działania związane z rozliczaniem PIT-37 oraz PIT-38. A trzeba zaznaczyć, że to działanie zyskało bardzo dużą popularność wśród podatników. Jednak poniższy artykuł jest o zmianach w usłudze Twój e-PIT, które zostały wprowadzone dla zeznań podatkowych za 2019 rok. Co więc należy o tym wiedzieć? Spójrz niżej.

Co to jest usługa Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT to proces stworzony przez Ministerstwo Finansów, który umożliwia rozliczanie deklaracji podatkowych. A więc polega on na przygotowaniu zeznania podatkowego przez MF, a dokładniej wykonuje je za podatnika Krajowa Administracja Skarbowa. W ten sposób nie musi on składać żadnego wniosku i nie musi samodzielnie rozliczać takiej deklaracji. Uruchomienie usługi Twój e-PIT nastąpiło 15 lutego 2019 roku dla zeznań za 2018r., w tym PIT-37 (z umów o pracę, umów zlecenia bądź umów o dzieło) oraz PIT-38 (z przychodów kapitałowych). Z informacji dostarczonych przez Ministra Finansów, można dowiedzieć się, że w ubiegłym roku z tej właśnie usługi korzystały miliony osób.

Jak działa usługa Twój e-PIT?

Osoba, która chciałaby skorzystać z usługi Twój e-PIT to na samym początku powinna zalogować się w serwisie internetowym www.podatki.gov.pl i wpisać do systemu swoje dane. A zawierają one PESEL lub NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu z ubiegłego roku podatkowego, kwotę przychodu za rozliczany rok podatkowy oraz kwotę nadpłaty bądź do zapłaty za poprzedni rok podatkowy. Ale oprócz tego, istnieje również inna opcja składania zeznania podatkowego. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, czyli>bezpłatnej metody potwierdzającej tożsamość obywatela Polski w elektronicznych systemach administracji. Podatnik korzystający z usługi Twój e-PIT ma podgląd do gotowych deklaracji udostępnionych przez urząd i może je zedytować, zaakceptować bądź odrzucić i samodzielnie się rozliczyć przed upływem określonego terminu.

Jakie nowe możliwości pojawiły się w usłudze Twój e-PIT?

Co prawda składanie zeznań podatkowych za rok 2019 już minęło z dniem 30 kwietnia 2020. Jednak warto tutaj wspomnieć o zmianach, które pojawiły się w usłudze Twój e-PIT na ten rok.

  • Po pierwsze, oprócz dostępnych w minionym roku zeznań PIT-37 i PIT-38, osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej miały możliwość złożenia zeznań podatkowych PIT-28 i PIT-36.
  • Po drugie, usługa Twój e-PIT w automatyczny sposób uwzględniała ulgi PIT dla osób do 26. roku życia oraz dla dzieci urodzonych w 2019 roku.
  • Po trzecie, usługa Twój e-PIT informowała podatnika o stanie zwrotu nadpłaty podatku lub przekazywała tym osobom mikrorachunek, na który mieliby dokonać płatności online w tej właśnie usłudze.
  • Po czwarte, podatnik, który jest objęty ulgą dla młodych otrzymywał informacje o tym, że nie musi składać zeznania podatkowego.

  • Po piąte, zmieniła się możliwość wspólnego rozliczania małżonków na etapie uwierzytelniania się do usługi Twój e-PIT. A więc w przypadku kwoty 0, podatnik miał podawać imię ojca małżonka.

Usługa Twój e-PIT – podsumowanie

Podsumowując powyższy artykuł należy z niego wywnioskować, że usługa e-PIT to bardzo sprawne i wygodne rozwiązanie dla podatnika. Dlaczego? A to dlatego, że pozwala ono zaoszczędzić jego czas. Co więcej można dzięki niemu uniknąć wszelkich błędów, które wynikałyby z przepisywania danych do PIT-u. Oprócz tego, podatnik nie musi znać wszystkich zasad podatkowo-finansowych, ponieważ usługa Twój e-PIT pokazuje jak edytować lub zmieniać zeznania podatkowe. Dlatego jeśli Ty również jesteś podatnikiem, to skorzystaj z tej usługi za rok. Na pewno nie pożałujesz tej decyzji.

Kategorie: Aktualności, Porady księgowe | Komentarze: Możliwość komentowania Co trzeba wiedzieć o usłudze Twój e-PIT? została wyłączona

Przeczytaj również

3 września 2020 |  0

Co należy wiedzieć na temat księgowania wydatków na stronę internetową?

Strona internetowa to jeden z ważniejszych aspektów wiarygodnościowych każdej firmy. Co więcej, staje się ona…

Czytaj więcej

15 października 2020 |  0

Czy warto posiadać własny program do fakturowania?

Być może niektórzy z Was dobrze znają sytuację, kiedy firma zaczyna się rozwijać. To właśnie…

Czytaj więcej