Kasy fiskalne w postaci oprogramowania – wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat

 4 sierpnia 2020 |  0

Posiadanie kasy fiskalnej na rynku gospodarczym to dzisiaj wprawdzie konieczność. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy sprzedają swoje produkty lub usługi prędzej czy później muszą zaopatrzyć się w kasę fiskalną. Nawet w ostatnim czasie nastąpiły wielkie zmiany dotyczące tematu związanego z kasami fiskalnymi. A dokładniej mowa tu o wirtualnych kasach fiskalnych. Czym one są, kto może ich używać, a także jakie wymogi techniczne muszą spełniać?

Kasa fiskalna w postaci oprogramowania – co to takiego?

Kasa fiskalna w postaci oprogramowania to nic innego jak aplikacja mobilna, która w mechaniczny i bezpośredni sposób przesyła dane do CRK (Centralnego Repozytorium Kas). Kasy te służą do ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej czy też rolników ryczałtowych. Można powiedzieć, że wirtualne kasy fiskalne są kopią paragonu fiskalnego. Należy także dodać, że dzięki temu rodzajowi kasy w postaci aplikacji, przedsiębiorca nie ma już obowiązku zakupu tradycyjnej kasy fiskalnej (oczywiście jeśli wirtualna kasa będzie posiadała odpowiednie wymogi techniczne). Oprócz tego warto tutaj wspomnieć o tym, że kasy fiskalne w postaci oprogramowania nie są kasami rejestrującymi. Ponadto ważną kwestią, o której należy tutaj wspomnieć jest data wdrożenia projektu Rozporządzenia w sprawie wirtualnych kas fiskalnych. A był to dzień 12 sierpnia 2019r. i zostało to wprowadzone przez Ministerstwo Finansów.

Kto może używać kas fiskalnych w postaci oprogramowania?

Według Ministra Finansów w sprawie Rozporządzenia z dnia 29 maja 2020r. z kas fiskalnych w postaci oprogramowania, mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy. A co za tym idzie, mogą oni używać ich przy wielu czynnościach. Należy do nich zaliczyć miedzy innymi:

 • usługi takie jak: przewóz osób samochodem osobowym bądź taksówką;
 • usługi wynajmu samochodów osobowych z kierowcą;
 • usługi związane z przeprowadzkami, świadczone na rzecz gospodarstw domowych;
 • usługi hotelarskie jak i również inne usługi związane z zakwaterowaniem;
 • usługi restauracji i inne usługi związane z placówkami gastronomicznymi;
 • usługi przygotowywania i podawania napojów;

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Dzienniku Ustaw http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000965/O/D20200965.pdf.

Jakie wymogi techniczne muszą spełniać kasy fiskalne w postaci oprogramowania?

Kasy fiskalne w postaci oprogramowania muszą spełniać kilka ważnych wymogów technicznych, które określa Rozporządzenie MF z dnia 26 maja 2020 roku. A do tych najważniejszych należy zaliczyć:

 • certyfikat kasy wydany przez producenta – powinien on posiadać ważność nie krótszą niż 5 lat i nie dłuższą niż 10 lat od daty wystawienia;
 • bazę danych i program pracy kasy;
 • część obsługi wydruku;
 • część komunikacyjna;
 • część kryptograficzna, która odpowiada za bezpieczeństwo przechowywania wszystkich danych używanych przez kasę.

Podsumowanie na temat kas fiskalnych w postaci oprogramowania

Podsumowując wszystkie informacje, należy stwierdzić, że kasy fiskalne w postaci oprogramowania są bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców. A to dlatego, że wirtualne kasy zdecydowanie ułatwią im ewidencję sprzedaży. Co więcej, użytkownik takiej kasy fiskalnej nie musi pamiętać o wszelkich aktualizacjach wiążących się z konfiguracją. A to dlatego, że to właśnie aplikacja mobilna o tym wszystkim pamięta.

Kategorie: Porady księgowe | Komentarze: Możliwość komentowania Kasy fiskalne w postaci oprogramowania – wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat została wyłączona

Przeczytaj również

5 października 2020 |  0

Split payment – najważniejsze informacje

Split payment to inaczej mówiąc model podzielonej płatności. Być może czytając to, nie masz pojęcia…

Czytaj więcej

31 stycznia 2022 |  0

Nowy Polski Ład a branża beauty. Co trzeba wiedzieć?

Nadszedł w końcu ten 2022 roku i wraz z nim zapowiadany Nowy Polski Ład. Miał…

Czytaj więcej