Co lepsze dla programisty – ryczałt czy podatek liniowy?

 28 lutego 2022 |  0

Od stycznia w nasze życie wkroczył Nowy Ład i tak jak przepowiadano już o wiele wcześniej, wywołał on ogromne poruszenie wśród przedsiębiorców i księgowych. Rzeczą, na którą zwraca się szczególną uwagę, są przede wszystkim podatki. Dzisiaj przedstawimy, jaka forma opodatkowania będzie korzystniejsza dla programisty. Sprawdź.

Ryczałt jako forma opodatkowania dla programisty – co się zmieniło?

Nowy Ład przewidział dla programistów pewne korzyści. Dla osób, które rozliczają się na zasadzie ryczałtu, zmniejszyła się stawka podatku z 15% na 12%. Sprawiło to, że coraz więcej programistów decyduje się rozliczać akurat na zasadzie ryczałtu. Przedtem specjaliści IT decydowali się na rozliczenia w formie podatku liniowego, którego stawka wynosi dzisiaj 19%. Względem tego, ryczałt stał się bardzo atrakcyjną formą opodatkowania.

Co na to wszystko ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym?

Jak wynika z Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, stawka podatku 12% związana jest ze świadczeniem usług, które wiążą się przede wszystkim z wydawaniem gier komputerowych. A więc specjaliści IT, którzy wydają pakiety gier, będą mogli skorzystać z tej stawki opodatkowania. Jednak z wyjątkiem tych osób, które publikują gry komputerowe online. Z Ustawy można wyczytać także, że stawka 12% będzie przysługiwała specjalistom, którzy wydają oprogramowania systemowe, czyli pliki i programy, które tworzą system operacyjny. A także te osoby, które wydają oprogramowania użytkowe, czyli np. aplikacje; oprogramowania komputerowe pobierane z Internetu (z pominięciem pobierania oprogramowania w trybie online). Oprócz tego stawka 12% będzie tyczyła się usług związanych z doradztwem, które związane jest ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem czy też doradztwem w zakresie zarządzania siecią i systemami informatycznymi.

Czy to oznacza, że podatek liniowy przestaje się opłacać programiście?

Tak jak zostało wspomniane wyżej, stawka podatku liniowego wynosi 19%. Powoduje to, że ta forma opodatkowania nie jest już tak opłacalna, jak kiedyś. Nowy Ład strasznie zamieszał w podatkach, przez co niektórzy przedsiębiorcy nie wiedzą, co będzie dla nich najbardziej korzystne. Po wprowadzonych zmianach przedsiębiorcy zobligowani są do odprowadzania składki zdrowotnej w wysokości 9% i nie mogą odliczyć jej już od podatku. Składka ta jest liczona od faktycznego dochodu, który osiąga konkretne przedsiębiorstwo. Przechodząc jednak do meritum sprawy, czy podatek liniowy przestaje się opłacać programiście? Otóż nie można udzielić na to jednoznacznej odpowiedzi. A to dlatego, że wszystko zależy tak naprawdę od osiąganego dochodu. W niektórych przypadkach może okazać się, że korzystniejsze będzie przejście na ryczałt, a w innych nadal opłacalne będzie stosowanie podatku liniowego. Więc w tym przypadku najlepszym chyba rozwiązaniem będzie przeprowadzenie analizy dotyczącej finansów firmy. Mając informacje na temat przychodów, dochodów czy też innych kosztów związanych z firmą, będzie można ustalić, która z form opodatkowania – ryczałt czy podatek liniowy – będzie lepsza dla programisty.

Kategorie: Aktualności | Tagi: , , | Komentarze: Możliwość komentowania Co lepsze dla programisty – ryczałt czy podatek liniowy? została wyłączona

Przeczytaj również

16 września 2021 |  0

Reforma podatkowa w ramach Polskiego Ładu – kluczowe zmiany, o...

Nowy Polski Ład będzie prawdziwą rewolucją. Tę spekulację potwierdzają już eksperci i doradcy podatkowi. Jednym…

Czytaj więcej

15 lipca 2020 |  0

Co trzeba wiedzieć o usłudze Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT po raz pierwszy została wprowadzona w zeszłym roku, po to aby w…

Czytaj więcej