Co opłaca się bardziej w 2022 roku? Ryczałt, skala podatkowa czy podatek liniowy?

 21 lutego 2022 |  0

Wybór formy opodatkowania nie jest łatwy i to zwłaszcza teraz, gdzie Nowy Polski Ład wkroczył w nasze życie. Każdy przedsiębiorca musi podjąć właściwą decyzję o wyborze systemu rozliczeniowego. A to dlatego, że to właśnie od tego zależeć będzie, jakie podatki będzie musiało zapłacić konkretne przedsiębiorstwo w danym roku. A jeśli już o podatkach mowa, to jaka forma opodatkowania opłaca się bardziej przedsiębiorcom w 2022 roku? Ryczałt, skala podatkowa na zasadach ogólnych czy podatek liniowy? Przyjrzyjmy się temu.

Która forma opodatkowania w 2022 roku będzie najlepsza dla przedsiębiorców?

Na samym początku trzeba wskazać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każda firma różni się od siebie nie tylko branżą, ale też pod wieloma innymi względami. Jeżeli chodzi o formy opodatkowania, to w tym roku przedsiębiorcy mogą rozliczać się za pomocą ryczałtu, podatku liniowego oraz skalą podatkową na zasadach ogólnych. W ubiegłym roku możliwe było rozliczanie się jeszcze za pomocą karty podatkowej, zwaną przez wiele osób najprostszą formą rozliczania. Oczywiście karta podatkowa jeszcze istnieje, jednak już od tego roku po wprowadzeniu Nowego Polskiego Ładu nie ma możliwości, aby z niej korzystać. A zatem osoby, które dopiero zamierzają prowadzić swój biznes, nie będą mogły skorzystać z karty podatkowej. Do form opodatkowania, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy w 2022 roku, należą:

  • podatek liniowy,
  • ryczałt;
  • skala podatkowa na zasadach ogólnych.

Podatek liniowy

Jeżeli chodzi o tę formę opodatkowania, to podstawą rozliczenia jest tutaj dochód uzyskiwany przez przedsiębiorcę. Jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą wybierze ten rodzaj opodatkowania, to będzie musiała rozliczać się stawką podatku w wysokości 19%. Ważną kwestią, którą trzeba tutaj wskazać, jest to, że stawka tego rodzaju opodatkowania będzie zawsze taka sama i to bez względu na to, jak wysoki jest dochód osiągany przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.

Ryczałt

Jeśli chodzi o ryczałt, to należy on do jednych z najwygodniejszych form opodatkowania. Podstawą rozliczenia są tutaj przychody uzyskiwane przez przedsiębiorcę, a nie dochód jak to jest w przypadku podatku liniowego. Z tego względu ryczałt może nie być za dobrą formą opodatkowania dla przedsiębiorców, którzy ponoszą spore koszty związane z prowadzeniem firmy. Jeżeli chodzi o stawki ryczałtu, to wahają się one od 2% do 17%. Zależą one oczywiście od rodzaju prowadzonego biznesu. A to dlatego, że każda działalność jest inna. Może różnić się nie tylko branżą, ale również innymi czynnikami.

Skala podatkowa na zasadach ogólnych

Jeżeli nie wybierze się innej formy opodatkowania, to ten rodzaj opodatkowania będzie nałożony na przedsiębiorcę z góry. A zatem będzie on musiał wtedy rozliczać się na zasadach ogólnych według stawki 17% bądź 32%. Stawka ta uzależniona jest oczywiście od dochodu. Jeżeli przekroczy on próg 120 tysięcy złotych, to wówczas przedsiębiorca zobligowany jest do uiszczania podatków opatrzonych stawką 32%.

Konkludując, nie ma jasnej odpowiedzi na to, które opodatkowanie będzie najlepsze dla przedsiębiorcy w 2022 roku. Każdy z nich prowadzi inny biznes, a stawki dla każdego biznesu mogą się nieco różnić np. przy ryczałcie. Dlatego też najlepiej jest przeprowadzić dokładną analizę i dzięki niej uzyskać informacje, które przydadzą się do podjęcia tej ważnej decyzji.

Kategorie: Aktualności | Tagi: , , | Komentarze: Możliwość komentowania Co opłaca się bardziej w 2022 roku? Ryczałt, skala podatkowa czy podatek liniowy? została wyłączona

Przeczytaj również

25 sierpnia 2020 |  0

Potwierdzanie tożsamości przez Internet – profil zaufany

Chyba każdy z nas chciałby ułatwić i przyspieszyć swoje sprawy w organach administracji publicznej. A…

Czytaj więcej

21 kwietnia 2021 |  0

Podatek od darowizny z punktu widzenia księgowości

Darowizna to forma umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego,…

Czytaj więcej