Kiedy trzeba i kiedy warto być podatnikiem VAT? – poznaj szczegółowe informacje

 3 września 2020 |  0

Osoby, które chcą założyć swoją własną działalność gospodarczą, mają do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich to możliwość zostania podatnikiem VAT, a druga to zwolnienie z tego miana. Zostając na chwilę przy tej decyzji, należy stwierdzić, że tak naprawdę niewiele osób wie jaką formę rozliczenia ma wybrać. Zastanawiają się oni wtedy czy lepiej być VATowcem czy może jednak nim nie być. W poniższym artykule przedstawię informacje na temat tego, kiedy trzeba i w jakich sytuacjach warto zostać podatnikiem VAT. Spójrz niżej.

Kiedy trzeba być VATowcem?

Zakładając swoją działalność gospodarczą, to najpierw warto byłoby się zastanowić czy to, na czym opiera się Twoja firma wiąże się odgórnie z opodatkowaniem VAT czy też jest ona zwolniona z tego podatku. Co prawda, według przepisów polskiego prawa, przedsiębiorcy mogą sami zdecydować czy chcą zostać VATowcem. Jednak istnieją pewne wyjątki i według nich firmy, których przychody za poprzedni rok wyniosły więcej niż 200 tys. złotych muszą być objęte podatkiem VAT.

Należy tutaj również wspomnieć, że przepisy uwzględniają także inne przypadki, według których przedsiębiorcy muszą zostać czynnymi podatnikami VAT. Będzie to obowiązkowe w sytuacjach, kiedy przedsiębiorca będzie świadczyć usługi:

  • związane z transakcją towarów znajdujących się w załączniku nr 12 do Ustawy o VAT (na przykład wyrobów jubilerskich), transakcją towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym), czy też transakcją budynków, budowli lub ich części (art. 43 ust. 1 pkt. 10 lit. a i b) oraz transakcją dotyczącą terenów budowlanych i nowych środków transportu;
  • prawnicze;
  • jubilerskie;
  • w zakresie doradztwa (oprócz doradztwa rolniczego, które związane jest z uprawą i hodowlą roślin oraz hodowlą i chowem zwierząt czy też związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego).

Czynnymi podatnikami VAT powinni być również przedsiębiorcy posiadający firmę z siedzibą poza granicami kraju.

Kiedy warto zostać podatnikiem VAT?

Istnieją sytuacje, w których nie wymusza się od przedsiębiorcy, aby ten został podatnikiem VAT. Co prawda może nim zostać, ale nie musi. Jednak chcę przytoczyć tutaj taką kwestię, która świadczy o tym, że bycie VATowcem jest bardziej opłacalne w niektórych przypadkach. Jednak zanim przedsiębiorca zdecyduje się zostać czynnym podatnikiem VAT, to powinien wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników. A więc opłacalność tego rozwiązania jest zależna od rodzaju oferowanych usług i ich odbiorców, wysokości stawki podatku VAT jaką będzie stosował, planowanej inwestycji czy też charakteru sprzedaży. Natomiast jeśli chodzi o przypadki, w których bycie VATowcem jest bardziej korzystne, to ta opłacalność jest wtedy, gdy:

  • firma posiada możliwości odliczeń podatkowych. Wtedy może ona obniżyć podatek należny o VAT z faktur dotyczących zakupów bądź inwestycji. A wtedy przedsiębiorca może uzyskać z tego względu korzyści finansowe;
  • firma współpracuje z innymi przedsiębiorstwami (którzy również są podatnikami VAT). Wtedy klienci będący płatnikami VAT chętniej nawiążą współpracę z taką firmą.

Podsumowanie informacji

Mam nadzieję, że powyższe informacje były dla Ciebie zrozumiałe i wiesz już kiedy trzeba, a kiedy warto zostać podatnikiem VAT. Jednak należy tutaj również wspomnieć, że nie każda sytuacja będzie tym opłacalnym rozwiązaniem. Do obowiązkowego zwolnienia z podatku VAT będą należały między innymi usługi związane z transportem sanitarnym i opieką medyczną lub też z zawodem psychologa. Natomiast jeśli chodzi o inne sytuacje, to właśnie Ty sam musisz podjąć decyzję o tym czy zostać VATowcem czy też nie. Tylko pamiętaj, żeby wcześniej dokładnie się nad tym zastanowić i określić czy będzie to dla Ciebie korzystne rozwiązanie.

Kategorie: Porady księgowe | Komentarze: Możliwość komentowania Kiedy trzeba i kiedy warto być podatnikiem VAT? – poznaj szczegółowe informacje została wyłączona

Przeczytaj również

4 sierpnia 2020 |  0

Kasy fiskalne w postaci oprogramowania – wszystko co powinieneś...

Posiadanie kasy fiskalnej na rynku gospodarczym to dzisiaj wprawdzie konieczność. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy sprzedają swoje…

Czytaj więcej

15 lipca 2020 |  0

Co trzeba wiedzieć o usłudze Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT po raz pierwszy została wprowadzona w zeszłym roku, po to aby w…

Czytaj więcej