Czy Nowy Polski Ład można nazwać rewolucją w systemie podatkowym?

 8 września 2021 |  0

Program, jakim jest Nowy Polski Ład, wywołał poruszenie wśród społeczności naszego kraju. Obszary, które zostały określone przez rządzących, mają na celu spełnienie marzeń i aspiracji Polaków. Czy jednak obietnice premiera i prezesa PiS zostaną spełnione? Być może tak. Jednak czyim kosztem? Bo żeby coś komuś dać, to trzeba też coś komuś odebrać. Ostatnio mówi się, że Nowy Polski Ład jest rewolucją podatkową. Czy to słuszne spostrzeżenie?

Wpływ Nowego Ładu na system podatkowy

Ze względu na liczne zmiany, które zostaną wprowadzone wraz z Nowym Ładem, zmieni się też system podatkowy. Można stwierdzić nawet, że będzie to prawdziwa rewolucja. A to dlatego, że z początkiem 2022 roku przedsiębiorcy będą musieli wpłacać większy podatek przychodowy. Część z przedsiębiorców nie odczuje zbytnio wprowadzanych zmian. Natomiast zdecydowana większość osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą aż za bardzo. Sytuacja ta może doprowadzić nawet do tego, że prowadzenie biznesu przestanie być dla nich opłacalne. Część z nich zdecyduje się zamknąć własną działalność lub przekształcić ją w spółkę z o.o. Tak czy siak, sytuacja na rynku nie będzie ciekawa. Już sama myśl o tym, że drastycznie wzrosną odprowadzane koszty dla przedsiębiorców, wzniecają w nich niemałe oburzenie. Trzeba mieć też na uwadze, że jeśli przedsiębiorcy będą musieli płacić więcej, to również koszty oferowanych produktów bądź świadczonych przez nich usług pójdą w górę.

Czego mogą spodziewać się osoby prowadzące działalność gospodarczą?

Ponad połowa przedsiębiorców nie będzie zadowolona ze zmian wprowadzonych przez rządzących. Zostanie podwyższona kwota wolna od podatku dochodowego do 30 000 złotych. Próg dochodowy wzrośnie do 120 000 złotych (jeśli się go przekroczy, będzie zastosowane opodatkowanie według wyższej stawki podatku – 32%). Oprócz tego składka zdrowotna wzrośnie do 9% dla wszystkich podatników oraz nie będzie mieć się już możliwości, aby odliczyć ją od podatku dochodowego. Prawdziwa rewolucja podatkowa, prawda? To jednak nie wszystkie założenia podatkowe, których mogą spodziewać się przedsiębiorcy. Jest ich o wiele więcej. Jednak te, które zostały wymienione wyżej są najważniejszymi aspektami podatkowymi Nowego Ładu.

Jaki wynika z tego wniosek?

Ze względu na to, że wykonanie projektu Nowego Ładu do 2030 roku wyceniane jest na kilkaset miliardów złotych, to w każdym roku trzeba będzie przeznaczyć sporą sumę pieniędzy na jego realizację. A co jeśli państwo nie ma tylu środków finansowych? Oczywiście weźmie je z kieszeni Polaków, no bo skąd by indziej. Niektórzy nie są jeszcze tego świadomi. Naszym zdaniem ucierpi na tym całe społeczeństwo, a najbardziej przedsiębiorcy. Będzie wiązać się to oczywiście ze wzrostem cen na rynku. W sklepach będzie coraz drożej, o usługach nie wspominając. Po prostu sytuacja na rynku zrobi się nieciekawa. A ty co sądzisz o Nowym Polskim Ładzie? Czy projekt ten spełni marzenia i aspiracje Polaków? Czy może przyniesie on odwrotny skutek? Już teraz nazywany jest on przez ekspertów wielką rewolucją. Czy Ty też to potwierdzasz?

Kategorie: Aktualności | Komentarze: Możliwość komentowania Czy Nowy Polski Ład można nazwać rewolucją w systemie podatkowym? została wyłączona

Przeczytaj również

3 września 2020 |  0

Kiedy trzeba i kiedy warto być podatnikiem VAT? – poznaj szczegółowe...

Osoby, które chcą założyć swoją własną działalność gospodarczą, mają do wyboru dwie opcje. Pierwsza z…

Czytaj więcej

30 czerwca 2020 |  0

Zwolnienie ze składek ZUS – ostatnia szansa

Tarcza antykryzysowa umożliwia przedsiębiorcom składanie wniosków do ZUS do dnia 30 czerwca 2020 roku, które…

Czytaj więcej