Reforma podatkowa w ramach Polskiego Ładu – kluczowe zmiany, o których musisz wiedzieć!

 16 września 2021 |  0

Nowy Polski Ład będzie prawdziwą rewolucją. Tę spekulację potwierdzają już eksperci i doradcy podatkowi. Jednym z ważniejszych aspektów, który wywołuje niemałe poruszenie wśród społeczności, jest projekt podatkowy Nowego Ładu, który zakłada szereg zmian. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat. Sprawdź.

Jakich zmian w podatkach należy spodziewać się od przyszłego roku?

Nowy rok przyniesie nam sporo zmian. Przedstawiony projekt przepisów podatkowych Nowego Ładu składa się aż z 225 stron. Projekt ten zakłada zmiany w formie opodatkowania, nowe ulgi i rozwiązania podatkowe oraz uszczelnienie systemu. Jednak główne zmiany, które zostaną wprowadzone, dotyczyć będą elementów związanych z formą opodatkowania. Chodzi tutaj o to, że zwiększy się kwota wolna od podatku oraz II próg podatkowy, a także nastąpią zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych oraz zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej.

Główne elementy podatkowe określane przez Nowy Polski Ład

Projekt podatkowy zakłada:

  • zwiększenie kwoty wolnej od podatku – wzrośnie ona do 30 000 złotych. Jednak nie każdy podatnik skorzysta z tego rozwiązania. Przeznaczona ona będzie dla wszystkich pracujących Polaków. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, którzy rozliczają PIT na podstawie podatku liniowego to nie skorzystają oni z tej opcji.
  • podwyższenie progu podatkowego do 120 000 złotych (dotychczas wynosi on 85 500 złotych).
  • wprowadzenie zmian w obliczaniu składki zdrowotnej – przedsiębiorcy nie będą mieli już możliwości, aby odliczyć składkę zdrowotną od podatku dochodowego. Wysokość składki zdrowotnej wyniesie 9% dla wszystkich podatników.
  • wprowadzenie zmian, które dotyczą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – stawki ryczałtu mają być niższe dla niektórych zawodów, na przykład dla programistów, zawodów medycznych czy technicznych.

Czy zatem Nowy Ład przyniesie korzyści dla przedsiębiorców?

Według rządzących system podatkowy po zmianach ma być bardziej sprawiedliwy. Według badań przeprowadzonych przez ekspertów z programu ma skorzystać ok. 40% osób prowadzących działalność gospodarczą, ok. 68% osób będących zatrudnionych na umowę o pracę oraz ponad 90% emerytów. Jednak dla większości przedsiębiorców projekt ten nie zapowiada większych korzyści. Zwiększenie obciążeń podatkowych dla działalności gospodarczych może przyczynić się do ich upadku. Niektórzy przedsiębiorcy, aby utrzymać się na rynku, będą podwyższać ceny swoich produktów bądź oferowanych usług. Inni będą chcieli przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o., a jeszcze inni przejdą na umowę o pracę, ponieważ będzie to dla nich bardziej atrakcyjne. Wnioskując wszystkie informacje, należy stwierdzić, że na Nowym Polskim Ładzie najbardziej ucierpią jednoosobowe działalności gospodarcze o większych zarobkach. Natomiast dla przedsiębiorców o małych i średnich zarobkach zmiany nie będą aż tak zauważalne. Można stwierdzić, że będą one neutralne. Jeśli chodzi o projekt ustawy podatkowej przedstawionej przez Ministerstwo Finansów, to obecnie jest on przekazany do opiniowania przez grupę społeczną.

Kategorie: Aktualności | Komentarze: Możliwość komentowania Reforma podatkowa w ramach Polskiego Ładu – kluczowe zmiany, o których musisz wiedzieć! została wyłączona

Przeczytaj również

26 lutego 2021 |  0

Jak zawiesić działalność gospodarczą w CEIDG? Co trzeba zrobić?

Czasami zdarza się, że prowadzenie własnego biznesu nie przynosi zadowalających efektów. Przedsiębiorca, który zawiódł się…

Czytaj więcej

14 czerwca 2020 |  0

Co to jest ulga na złe długi i jak można z niej skorzystać?

Tarcze antykryzysowe formułują wiele rozwiązań, których celem jest pomoc przedsiębiorcom. Jednym z takich rozwiązań jest…

Czytaj więcej