Nowy Polski Ład i jego główne założenia. Kto na nich zyska, a kto straci?

 2 września 2021 |  0

Nowy Polski Ład to program, który ma podobno spełniać marzenia i aspiracje Polaków. Czy jednak tak będzie? Jakie są główne założenia tego programu? Kto może cieszyć się z wprowadzanych zmian, a kto może przez nie coś stracić? Czy w ogóle należy przewidywać taką możliwość? Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych informacji.

Czym w ogóle jest ten Nowy Polski Ład?

Nowy Polski Ład to program, który został ogłoszony w połowie maja 2021 roku przez premiera i prezesa PiS. Z ustaleń przewidzianych przez rząd ma on zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Jego założeniem jest to, aby spełnić marzenia oraz największe aspiracje mieszkańców naszego kraju. Projekt ten ma dotyczyć wielu obszarów społecznych i gospodarczych oraz odnosić się do takich elementów jak: Plan na zdrowie; Uczciwa praca – godna praca; Dekada rozwoju; Rodzina i dom w centrum życia; Polska – nasza ziemia; Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek; Dobry klimat dla firm; Czysta energia, czyste powietrze; Cyber Poland 2025 oraz Złota jesień życia.

Jakie zmiany przewiduje program?

Nowy Polski Ład jest bardzo obszernym projektem i tak jak zostało wspomniane wcześniej, odnosi się do 10 elementów. Według rządzących program ten ma pomóc Polsce rozwijać się w szybszy sposób. Projekt wiąże się z aspektami, które dotyczą między innymi podatków, służby zdrowia bądź też emerytów i świadczeń, które są im wypłacane. Jednak to tylko znikoma część działań, które mają zostać wprowadzone. Z ogłoszonych informacji można wywnioskować, że ten program będzie dużą rewolucją. Zmiany, które się szykują, nie podobają się wielu osobom, szczególnie przedsiębiorcom. A to dlatego, że największa zmiana dotyczy właśnie systemu podatkowego dla przedsiębiorców. Zostaną podniesione dla nich obciążenia podatkowe, co sprawi, że większość z działalności gospodarczych będzie stratna. Jednak to nie wszystko, rząd planuje stworzyć nowe miejsca pracy i tym samym zmniejszyć bezrobocie. Podniesie też stawkę wynagrodzenia dla służby zdrowia oraz podniesie stawkę świadczeń emerytalno-rentowych o podatek, ale tylko dla osób, których świadczenia nie przekraczają 2500 złotych.

Kto będzie stratnym, a kto zyska na Nowym Polskim Ładzie?

Pomimo tego, że część z założeń rządzących wydaje się być pozytywna, to jednak istnieje taka cząstka niepewności co do nich wśród społeczności. Mają oni całkowitą rację, bo to jest niemożliwe, żeby zrealizować założenia tego programu, jeśli nie ma się na to środków. Wiemy już, że przedsiębiorcy będą musieli płacić znacznie więcej. Dlatego też część kosztów zostanie pokrytych dzięki nim. Oczywiście PiS nie wspomniał nic o źródłach finansowania tego projektu. Jednak samemu można się domyślić, kto będzie za to odpowiedzialny. Największymi stratnymi będą przedsiębiorcy, ale nie tylko oni. Dotknie to nas wszystkich w mniejszym lub większym stopniu. Jeśli chodzi o osoby, które najbardziej skorzystają na tym programie, to będą to osoby o małych i średnich dochodach. Cała ta sytuacja trudna jest też dla ekonomistów i doradców podatkowych, ponieważ w ostatnim czasie muszą oni mierzyć się z wyzwaniem, jakim jest właśnie Nowy Polski Ład.

Kategorie: Aktualności | Komentarze: Możliwość komentowania Nowy Polski Ład i jego główne założenia. Kto na nich zyska, a kto straci? została wyłączona

Przeczytaj również

25 sierpnia 2020 |  0

Potwierdzanie tożsamości przez Internet – profil zaufany

Chyba każdy z nas chciałby ułatwić i przyspieszyć swoje sprawy w organach administracji publicznej. A…

Czytaj więcej

21 kwietnia 2021 |  0

Podatek od darowizny z punktu widzenia księgowości

Darowizna to forma umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego,…

Czytaj więcej