Czym jest nota obciążeniowa?
24 marca 2021 | 0
Nota obciążeniowa, nazywana też notą księgową, jest specyficznym dokumentem, który nastręcza wątpliwości wielu przedsiębiorcom. Czym jest nota obciążeniowa, jakie ma zastosowanie w windykacji i w jaki sposób poprawnie wystawić notę obciążeniową? Poniżej wyjaśniamy kilka ważnych kwestii.
Nota obciążeniowa – jakie ma zastosowanie?
Nota obciążeniowa ma zupełnie inne zastosowanie niż popularna faktura VAT. Zwykle jest to krótki, jednostronicowy dokument dotyczący kosztów lub przychodów, które nie są objęte podatkiem VAT. W związku z tym przedsiębiorca musi je udokumentować inaczej, niż przy pomocy tradycyjnej faktury. Chociaż nota obciążeniowa może początkowo sprawiać pewne zakłopotanie, to jej rozliczenie okazuje się stosunkowo proste i bezpieczne.
W jakim celu wystawiane są noty obciążeniowe?
Jest kilka powodów, dla których noty obciążeniowe mają swoich zwolenników wśród przedsiębiorców. Przede wszystkim chodzi o odzyskiwanie należności. Tak więc nota księgowa ma zastosowanie w celu:
- naliczania kary umownej, gdy mamy do czynienia z nieterminową płatnością,
- naliczania odsetek, gdy występują opóźnienia w płatnościach,
- przenoszenia kosztów, które nie podlegają podatkowi VAT, na nabywcę,
- korekty dokumentów księgowych, jeśli wystąpiły w nich pomyłki.
Co powinna zawierać nota obciążeniowa?
Nota obciążeniowa sama w sobie nie jest skomplikowanym dokumentem. Przy jej wystawianiu należy stosować się jedynie do przepisów Ustawy o rachunkowości, zgodnie z którą, dokument powinien zawierać kilka niezbędnych elementów:
- numer identyfikacyjny dokumentu,
- wyszczególnienie nazw oraz adresów stron, między którymi zawarta została transakcja
- opis oraz wartość transakcji,
- datę dokonania operacji,
- podpis wystawcy dowodu,
- podanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dokumentu w księgach rachunkowych.
Warto dodać, że w przypadku, gdy nota obciążeniowa będzie dotyczyła obcej waluty, kwota ta powinna zostać przeliczona na złotówki według kursu obowiązującego w dniu jej wystawienia. Nie jest również wymagany podpis odbiorcy noty księgowej, więc nie musi być ona wystawiona wyłącznie w formie papierowej. Dokument w formie elektronicznej również jest respektowany.
Nota obciążeniowa w windykacji
Noty obciążeniowe stosuje się w celu naliczania odsetek za opóźnienie w płatnościach lub naliczania kar umownych z powodu niedotrzymania, lub niewywiązania się z warunków umowy. Co ważne, wierzycielowi przysługuje prawo do rekompensaty za opóźnienie w płatności, a jej wysokość jest uzależniona od kwoty należności i wynosi:
- 40 euro – dla kwoty roszczenia do 5 000 złotych,
- 70 euro – dla kwoty roszczenia wyższej niż 5 000 złotych, ale niższej niż 50 000 złotych,
- 100 euro – dla kwoty roszczenia równiej lub wyższej niż 50 000 złotych.
Powyższe stawki mają zastosowanie do wierzytelności, które powstały po 1 stycznia 2020 r., czyli po zmianach regulowanych specjalną ustawą.
Coraz więcej przedsiębiorców samodzielnie korzysta z windykacji w formie elektronicznej. Służą do tego specjalne programy, dzięki którym wystawienie noty obciążeniowej i proces księgowania dokumentu jest dużo mniej skomplikowany.
Kategorie: Porady księgowe | Komentarze: Możliwość komentowania Czym jest nota obciążeniowa? została wyłączona