Split payment – najważniejsze informacje

 5 października 2020 |  0

Split payment to inaczej mówiąc model podzielonej płatności. Być może czytając to, nie masz pojęcia czym właściwie jest to określenie. Dlatego w poniższym artykule postanowiłam przedstawić najważniejsze informacje, które dotyczą split payment. Zapraszam do lektury.

Co to jest split payment?

Split payment w tłumaczeniu na język polski oznacza mechanizm podzielonej płatności. Natomiast jeśli chodzi o przepisy dotyczące tegoż mechanizmu, to weszły one w życie dnia 1 lipca 2018 roku. Płatność w tym przypadku polega na tym, że nabywca płaci należną kwotę na dwa rachunki dostawcy lub usługodawcy za towar bądź usługę. Wówczas wartość sprzedaży netto danego produktu/usługi trafia na rachunek bankowy dostawcy, a reszta kwoty, czyli podatek VAT trafia na drugi rachunek, czyli specjalny rachunek VAT. Należy tutaj również wspomnieć, że split payment to model płatności wykorzystywany w przy transakcjach B2B, czyli firma – firma. Co ważne nie stosuje się go w relacjach B2C, czyli firma – osoba prywatna.

Jak działa split payment?

Jeśli chodzi o działanie modelu split payment, to według określonych zasad:

  • nabywca dokonuje płatności za produkt lub usługę jednym przelewem, tym samym nie rozdzielając tej należności. Dlatego przy dokonywaniu płatności należy użyć komunikatu przelewu, w którym trzeba umieścić numer faktury, numer NIP dostawcy, wartość netto produktu/usługi oraz kwotę VAT.
  • dla osób, które posiadają rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w danym banku lub SKOK-u, te właśnie instytucje zajmą się otwarciem i prowadzeniem rachunku VAT. A więc w przypadku utworzenia rachunku VAT nie będzie wymagane zawarcie nowej umowy.
  • możliwość zapłaty za produkt bądź usługę przed ich dostawą bądź wykonaniem. Ale tylko w przypadku otrzymania przez nabywcę faktury na taką płatność.
  • mechanizm podzielonej płatności dotyczy tylko takich transakcji, w których powstaje podatek naliczony od towarów lub usług i podlega odliczeniu.

Split payment – obecne przepisy

Początkowo, split payment był dobrowolnym modelem płatności. Jednak korzystała z niego mała ilość przedsiębiorców. Dlatego od 1 listopada 2019 roku, split payment jest obowiązkowym mechanizmem płatności dla niektórych sektorów gospodarki. Według obecnych przepisów, sprzedawca musi napisać na fakturze „mechanizm podzielonej płatności” w sytuacjach, kiedy na fakturze będzie widniał przynajmniej jeden produkt bądź usługa z załącznika 15, a kwota za całe zakupy wyniesie więcej niż 15 tysięcy złotych. Nabywca wówczas musi dokonać płatności tej faktury mechanizmem split payment. Jednak nie musi on opłacać wszystkich zakupów, a zapłacić wyłącznie za te produkty/usługi, które wymienione są w załączniku 15. Co więcej od 1 kwietnia 2020 roku, większe przedsiębiorstwa, a od 1 lipca 2020 roku, wszystkie inne musiały zmienić plik na JPK_VAT, który składa się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej. W części ewidencyjnej należy wskazać, które faktury odnoszą się do obowiązkowego split paymentu.

Split payment – podsumowanie

Podsumowując, należy tutaj dodać, że przedsiębiorca, który nie dostosuje się do obecnych przepisów związanych z mechanizmem split payment, to będzie musiał ponieść z tego względu konsekwencje. A tak na marginesie, to mam nadzieję, że powyższe informacje okazały się przydatne i dowiedziałeś się z nich czym tak właściwie jest ten mechanizm podzielonej płatności.

Kategorie: Aktualności | Komentarze: Możliwość komentowania Split payment – najważniejsze informacje została wyłączona

Przeczytaj również

21 września 2021 |  0

Najważniejsze postulaty Nowego Ładu. Kto ma zacząć się obawiać?

Nowy Polski Ład zakłada wiele rewolucyjnych zmian. Rząd określił 5 najważniejszych punktów programu, który określa…

Czytaj więcej

25 sierpnia 2020 |  0

Potwierdzanie tożsamości przez Internet – profil zaufany

Chyba każdy z nas chciałby ułatwić i przyspieszyć swoje sprawy w organach administracji publicznej. A…

Czytaj więcej