Jakie zmiany czekają Polaków od przyszłego roku?

 27 września 2021 |  0

Tematem, który w ostatnim czasie wzbudza zainteresowanie wielu osób, jest Nowy Polski Ład. Określa on główne założenia, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Rząd miał plan na funkcjonowanie kraju i w końcu go przedstawił. Co przyniosą zmiany, które chcą rządzący? Czego mają spodziewać się Polacy od przyszłego roku?

Co planuje rząd w ramach Nowego Polskiego Ładu?

Podatki, składki zdrowotne, emerytury, służba zdrowia to jedne z terminów, które rząd przedstawił w swoim programie. Według rządzących PiS wprowadzane reformy mają wesprzeć rozwój Polski. Cały projekt określa 5 głównych aspektów, które zostały podzielone na jeszcze kilka rozdziałów. Najważniejsze założenia, które zostały określone przez rząd to system ochrony zdrowia, podatki, inwestycje czy też mieszkania i emerytury. Tak jak zostało wspomniane wyżej, obszary te dzielą się na poszczególne programy. Należą do nich: plan na zdrowie; uczciwa praca – godna płaca; dekada rozwoju; rodzina i dom w centrum życia; Polska – nasza ziemia; przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek; dobry klimat dla firm; czysta energia, czyste powietrze; Cyber Poland 2025 oraz złota jesień życia. Jednak co trzeba rozumieć przez te nazwy. Czego można spodziewać się od rządu? Jednym z głównych założeń, które zostało przez niego przedstawione, to podwyższenie progu podatkowego. Czego jeszcze można się spodziewać? Mają powstać rozwiązania dla młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Mają zostać zwiększone świadczenia emerytalne, ale tylko dla osób, których emerytura bądź renta nie przekracza 2,5 tys. złotych. Oprócz tego rząd planuje ulgi dla osób, które powrócą do kraju. Zmiany wydają się być interesujące, jednak jak będzie naprawdę? Według ekspertów zyskać ma na tym spora ilość osób. Niestety nie wszyscy…

Kto najbardziej skorzysta na Nowym Ładzie?

Na pewno będą to osoby, które zarabiają najmniej, ponieważ kwota wolna od podatku zostanie zwiększona do 30 tys. złotych. Jednak zysk, który uzyskają z tego tytułu, będzie niewielki. Jeśli chodzi o emerytów, to zdecydowana większość z nich uzyska dodatek do swoich emerytur/rent. Świadczenia zostaną zwiększone o wysokość podatku, ale tylko dla osób, których wysokość emerytury/renty nie przekracza 2,5 tys. złotych.

Kto zatem będzie najbardziej stratnym?

Natomiast jeśli chodzi o to, kto niekorzystnie na tym wszystkim wyjdzie, to będą to przedsiębiorcy i osoby, które zarabiają najwięcej. Najwięcej stracą przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. A to wszystko ze względu na obciążenia podatkowe. Każdy przedsiębiorca będzie musiał odprowadzać składkę zdrowotną w wysokości 9%. Będzie ona musiała zostać naliczana od uzyskiwanego dochodu, a nie jak to było do tej pory, gdzie była możliwość, aby odliczyć ją od podatku dochodowego.

Wniosek?

Nowy Polski Ład to chyba jeden z najgorętszych tematów ostatniego czasu. Wywołał on ogromne poruszenie wśród wielu osób. Zmiana w zakresie odprowadzania składki zdrowotnej budzi chyba najwięcej kontrowersji. Stracą na tym rozwiązaniu nie tylko przedsiębiorcy, ale również emeryci, których świadczenia przekraczają 2,5 tys. złotych. Rząd wprowadzając takie zmiany, skazuje większość jednoosobowych działalności gospodarczych na niemałe problemy. Od przyszłego roku, prowadzenie przez nich działalności nie będzie takie opłacalne jak przedtem.

Kategorie: Aktualności | Komentarze: Możliwość komentowania Jakie zmiany czekają Polaków od przyszłego roku? została wyłączona

Przeczytaj również

29 kwietnia 2021 |  0

Dlaczego kod GTU jest taki ważny oraz czym on jest?

Od jakiegoś czasu na polskim rynku obecne są nowe oznaczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej…

Czytaj więcej

7 lutego 2022 |  0

Nowy Ład wkroczył w nasze życie! Co na to wszystko branża leasingowa?

Nowy Polski Ład obowiązuje dopiero od stycznia, a już sporo namieszał. Co więcej, namiesza jeszcze…

Czytaj więcej