Nowy Ład a lekarze – czy są przewidziane dla nich jakieś korzyści?

 24 stycznia 2022 |  0

Nowy Ład wkroczył w nasze życie z dniem 1 stycznia tego roku. Od tej pory przedsiębiorcy i księgowi szczegółowo studiują każdy przepis dotyczący podatków zawarty w reformie. Wiele branż zastanawia się, która forma opodatkowania w tym roku będzie dla nich najkorzystniejsza. Jeżeli chodzi o lekarzy, to byli oni zaniepokojeni całą tą sytuacją już w poprzednim roku. Czy coś się od tamtej pory zmieniło? Co przyniósł dla nich Nowy Ład? Sprawdźmy.

Czego mogą spodziewać się lekarze po wprowadzeniu Nowego Ładu?

Jak zakładają rządzący, program, jakim jest Nowy Polski Ład, jest bardziej sprawiedliwy i korzystniejszy dla wielu Polaków. Lekarze to jedna z grup osób, która z zainteresowaniem wypatrywała informacji dotyczących wprowadzanych zmian już w poprzednim roku. Nowy Ład ma przyczynić się do sprawniejszej ochrony zdrowia. Jednak główne zmiany nie dotyczą tego. Chodzi tutaj przede wszystkim o zmiany w podatkach. Jak wynika z Nowego Ładu, lekarzom nie przysługują ulgi w podatkach. A zatem nie będą mieć oni już możliwości, aby odliczyć od podatku składkę zdrowotną. A także nie będą mogli rozliczać się w formie karty podatkowej.

Jaka forma opodatkowania w 2022 roku będzie najlepsza dla lekarzy?

Lekarze, którzy świadczą usługi medyczne w ramach działalności gospodarczej, do tej pory mogli rozliczać się kartą podatkową, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 14%, a także stawką podatkową na zasadach ogólnych oraz wg stawki liniowej 19%. Po wprowadzeniu Nowego Ładu zmieniła się sytuacja. Osoby prowadzące działalność gospodarczą i te, które stosują ogólne zasady opodatkowania, muszą niestety dostosować się do obowiązujących przepisów. Jedną ze zmian, jaka została wprowadzona, jest podwyższona kwota wolna od podatku do 30 tysięcy złotych. Co więcej, podwyższył się też próg do 120 tysięcy złotych. Co oznacza, że jeżeli dochód nie przekroczy tych 120 tysięcy złotych, to stawka podatku będzie wynosić 17%. Natomiast, jeśli dochód będzie większy niż te 120 tysięcy złotych, to wówczas stawka podatku będzie wynosiła 32%. Najważniejszą jednak kwestią, jest to, że osoby, które prowadzą działalność gospodarczą nie mogą pomniejszyć podatku o składkę zdrowotną.

Jak wygląda sytuacja u lekarzy w 2022 roku? Otóż lekarze, którzy pracują w szpitalach bądź przychodniach, nie mogą rozliczać się już w formie karty podatkowej, która określana była za jedną z najprostszych form opodatkowania. Z karty podatkowej mogą skorzystać jedynie lekarze, którzy w indywidualny sposób świadczą usługi lekarskie. Jednak trzeba przy tym spełnić jeden warunek. Lekarze ci, musieliby korzystać już z karty podatkowej w poprzednim roku. Program, jakim jest Nowy Polski Ład, proponuje lekarzom rozliczanie się w formie ryczałtu, którego stawka wynosi 14% od przychodów. Czy jest to zatem najlepsza forma opodatkowania dla lekarzy? Odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Każda prowadzona działalność prosperuje w inny sposób. Dlatego też w jednym przypadku sprawdzi się ryczałt, a w innym podatek liniowy bądź rozliczanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej).

Czy każdy lekarz będzie mógł skorzystać z ryczałtu?

Lekarze prowadzący własną działalność gospodarczą nie zawsze będą mieć możliwość, aby rozliczyć się na zasadzie ryczałtu. Prawo do korzystania z tej formy opodatkowania tracą lekarze, którzy mają przychody z usług, które świadczyli w ramach stosunku pracy. W tej sytuacji rozliczanie na zasadzie ryczałtu możliwe będzie dla lekarzy dopiero po dwóch latach od zakończenia współpracy z pracodawcą. Istnieje jeszcze kilka czynników, poprzez które lekarze nie będą mogli skorzystać z rozliczenia w formie ryczałtu. Na przykład z ryczałtu nie mogą skorzystać lekarze, który rozliczali się w formie karty podatkowej.

Kategorie: Aktualności | Tagi: , , | Komentarze: Możliwość komentowania Nowy Ład a lekarze – czy są przewidziane dla nich jakieś korzyści? została wyłączona

Przeczytaj również

2 września 2021 |  0

Nowy Polski Ład i jego główne założenia. Kto na nich zyska, a...

Nowy Polski Ład to program, który ma podobno spełniać marzenia i aspiracje Polaków. Czy jednak…

Czytaj więcej

25 sierpnia 2020 |  0

Potwierdzanie tożsamości przez Internet – profil zaufany

Chyba każdy z nas chciałby ułatwić i przyspieszyć swoje sprawy w organach administracji publicznej. A…

Czytaj więcej