Co czeka prawników po wprowadzeniu Nowego Ładu?

 14 lutego 2022 |  0

Prawnicy to osoby, które posiadają bardzo dużą wiedzę odnośnie wszystkiego, co wiąże się z prawem. Jednak dzisiaj nie o tym. Przedstawimy informacje o tym, jak Nowy Polski Ład wpłynął bądź wpłynie na tego rodzaju przedsiębiorców. A dokładniej jak wpłynie on na podatki, które odprowadzane są przez prawników.

Prawnicy a Nowy Ład – co trzeba wiedzieć?

Jak już wielokrotnie zostało wspominane, program, jakim jest Nowy Ład, zakłada wiele zmian. Według rządzących ma być on opłacalny dla wielu Polaków. Czy dla prawników także? Co zmieniło się dla nich w podatkach od tego roku? Jak wiemy, każdy przedsiębiorca może rozliczać się za pomocą jednej z form opodatkowania. Prawnicy mają do wyboru trzy formy opodatkowania: ryczałt, podatek liniowy oraz skalę podatkową na zasadach ogólnych. Jeżeli chodzi o ryczałt, to prawnicy mogą skorzystać ze stawki 15% lub 17%. Stawka 17% przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą w ramach wolnego zawodu, czyli osobom, które posiadają taki tytuł zawodowy jak: adwokat, radca prawny czy notariusz. Jeżeli chodzi o kolejną formę opodatkowania – podatek liniowy, to osoby, które go wybrały, będą musiały odprowadzać podatki stawką w wysokości 19% i to bez względu na to, jak wysoki jest osiągany przez nich dochód. Natomiast, jeśli chodzi o skalę podatkową na zasadach ogólnych, to wynosi ona albo 17%, albo 32% w zależności od tego, jaki jest próg dochodowy danej działalności. Podatek według skali 17% będzie dotyczył tych przedsiębiorców, których próg dochodowy nie przekroczył 120 tysięcy złotych. Co jeszcze ważne i trzeba tutaj wiedzieć, to to, że ten rodzaj opodatkowania zostanie automatycznie narzucony na przedsiębiorcę, o ile nie wybierze on innej formy do rozliczania się z fiskusem.

Jaka zatem forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza dla prawnika?

Tak jak każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, tak jest również w przypadku rodzajów opodatkowań dla przedsiębiorców. Każdy rodzaj opodatkowania wymieniony powyżej ma jakieś korzystne cechy i takie, które zniechęcają przedsiębiorcę do jego korzystania. Odpowiadając na pytanie nagłówkowe, to nie można wybrać jednej ot tak najkorzystniejszej formy opodatkowania. A dlaczego? Otóż dlatego, że każdy prawnik będzie miał inne dochody bądź przychody. Przed wyborem rodzaju opodatkowania, powinno ustalić się wszystkie czynniki, które związane są z sytuacją majątkową i finansową działalności. A więc przeprowadzić analizę, która uwzględni wszystkie te kwestie. Innym aspektem, który będzie miał wpływ na wybór opodatkowania, jest na przykład to, czy prawnik zatrudnia w swojej kancelarii jakichś pracowników i jeśli ich zatrudnia, to jakie obowiązki oni wykonują. Takich czynników jest jeszcze więcej. Ale przejdźmy do sedna sprawy. Wniosek z tego wszystkiego może być jeden. Trzeba przeprowadzić szczegółową analizę finansową działalności, zanim wybierze się formę opodatkowania. Bo wybór odpowiedniego rodzaju opodatkowania, będzie miał tak naprawdę znaczenie na prowadzenie działalności. Nowy Ład namieszał w podatkach. Jednak my zachowajmy trzeźwy umysł i wybierzmy taki rodzaj opodatkowania, który będzie dla nas najlepszy.

Kategorie: Aktualności | Tagi: , , | Komentarze: Możliwość komentowania Co czeka prawników po wprowadzeniu Nowego Ładu? została wyłączona

Przeczytaj również

24 marca 2021 |  0

Czym jest nota obciążeniowa?

Nota obciążeniowa, nazywana też notą księgową, jest specyficznym dokumentem, który nastręcza wątpliwości wielu przedsiębiorcom. Czym…

Czytaj więcej

26 lutego 2021 |  0

Jak zawiesić działalność gospodarczą w CEIDG? Co trzeba zrobić?

Czasami zdarza się, że prowadzenie własnego biznesu nie przynosi zadowalających efektów. Przedsiębiorca, który zawiódł się…

Czytaj więcej