Czym jest Polska Klasyfikacja Działalności?
10 marca 2021 | 0
Obecne niepewne czasy na rynku pracy, pchają coraz to większą rzeszę osób w stronę podjęcia działalności gospodarczej. W momencie, gdy określimy nasze silne strony oraz wybierzemy branżę w jakiej zamierzamy działać, kluczową kwestią jest określenie klasyfikacji działalności. Polska Klasyfikacja Działalności w skrócie PKD odpowiada za właściwą klasyfikację działalności gospodarczej, które są realizowane przez wszystkie podmioty gospodarcze w kraju. Istnienie kodów PKD ma wiele funkcji, jednak najważniejszą z nich jest uporządkowanie podmiotów gospodarczych w rejestrze REGON (Rejestr jednostek gospodarki narodowej). Aktualnie obowiązująca ustawa dotycząca kodów PKD została uchwalona w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 roku.
W jakim celu wykorzystywane są kody PKD
Kody PKD mają wiele zastosowań. Głównie używane są do:
- Tworzenia bilansów gospodarki narodowej
- Odpowiedniej klasyfikacji podmiotów gospodarczych na potrzeby REGON
- Porównywania wyników krajowych z danymi innych krajów
- Uwzględnienia informacji statystycznych (m.in. na potrzeby GUS-u)
- Ukazania modeli gospodarczych kraju z podziałem na społeczny podział pracy
Kiedy wybieramy kody PKD?
Wybór kodu PKD jest jednym z niezbędnych elementów podczas zakładania działalności gospodarczej. Ma to miejsce podczas wypełniania wniosku CEIDG-1 lub zawarte jest w umowie każdej spółki kapitałowej.
Jak klasyfikowane są kody PKD?
Struktura kodów PKD odbywa się według określonych poziomów.
- Sekcja – oznaczona jednoliterowym symbolem, określa 21 różnych rodzajów działalności.
- Dział – jest to dwucyfrowy kod, który podzielony jest na 88 rodzajów działalności.
- Grupa – posiada trzycyfrowe kody numeryczne obejmujące 272 rodzaje działalności, które różnią się w zależności od procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji, czy charakteru usług.
- Klasa – oznaczona czterocyfrowym kodem numerycznym, składa się na nią 615 rodzajów działalności, różniących się od siebie ze względu na specjalizację procesu produkcyjnego, lub rodzaj działalności usługowej.
- Podklasa – oznaczona pięcioznakowym kodem alfanumerycznym, obejmuje 654 rodzaje działalności.
Czy wybór właściwego kodu jest ważny?
Odpowiedź brzmi: tak! Wybór odpowiedniego kodu PKD nie jest tylko ważny w celu uporządkowania naszej działalności w celach statystycznych, ale także odgrywa ogromną rolę przy staraniu się o dotacje, programy pomocowe, czy uczestnictwo we wszelkiego rodzaju przetargach. Nie każdy biznesmen jest w stanie określić na początku działalności, jak rozrośnie się jego firma, oraz czy nie będzie podczas trwania zmuszona do przebranżowienia się. Dlatego też ustawodawcy przewidzieli możliwość aktualizacji kodów PKD podczas trwania działalności gospodarczej.
Dodatkowo warto pamiętać, że każdy przedsiębiorca świadczący usługi lub produkujący towary spoza określonego PKD podlega karze. Kody PKD mają więc nie tylko za zadanie uporządkowanie krajowej działalności, ale także przeciwdziałają nielegalnym przedsięwzięciom gospodarczym.
Kategorie: Porady księgowe | Komentarze: Możliwość komentowania Czym jest Polska Klasyfikacja Działalności? została wyłączona