Ewidencja czasu pracy – jak powinno się ją prowadzić?

 5 marca 2021 |  0

Każdy pracodawca, który zatrudnia pracownika, zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji związanej z ewidencją czasu pracy. Czym tak właściwie jest ta dokumentacja i dlaczego jest ona taka ważna? Przeczytaj poniższe informacje i dowiedz się więcej szczegółów.

Czym właściwie jest ewidencja czasu pracy?

Ewidencja czasu pracy jest dokumentem prowadzonym przez osoby, które zatrudniają pracowników w swojej firmie. Zgodnie z art. 149 Kodeksu pracy, to pracodawca jest do tego zobowiązany. Ewidencja czasu pracy stanowi podstawę do właściwego odnotowywania przepracowanych godzin przez pracownika i ustalenia dla niego wynagrodzenia lub innych świadczeń związanych z wykonywaniem pracy. Co więcej, pracodawca musi udostępnić ewidencję czasu pracy pracownikowi, jeśli on od niego tego zażąda.

Jakie informacje powinny znajdować się w ewidencji czasu pracy?

W dokumencie ewidencji czasu pracy powinny znajdować się przede wszystkim takie informacje, które określają godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy. A także powinny znaleźć się tutaj konkretne dane, które wskazują ilość godzin przepracowanych przez pracownika, ilość godzin przepracowanych przez niego podczas zmiany nocnej oraz ilość godzin, które przepracował dodatkowo. Na dokumencie ewidencji czasu pracy powinny znaleźć się również informacje, które uwzględniają dni wolne od pracy. Może ona obejmować zarówno urlopy pracownika, jak i usprawiedliwione lub nieusprawiedliwione przez niego nieobecności.

Ewidencja czasu pracy – jakie oznaczenia są w niej używane?

W dokumencie ewidencji czasu pracy używane są odpowiednie oznaczenia, które odpowiadają konkretnym świadczeniom lub działaniom. Co prawda, w Kodeksie pracy nie zostały określone symbole, które powinno się stosować. Jednak do takich, które są najczęściej wykorzystywane przez przedsiębiorców należą:

Oznaczenia wykorzystywane w ewidencji czasu pracy

Ch.

Chorobowe

U. lub Uw.

Urlop wypoczynkowy

Uż.

Urlop na żądanie

Um.

Urlop macierzyński

Uojc.

Urlop ojcowski

Urodz.

Urlop rodzicielski

Uwych.

Urlop wychowawczy

Uok.

Urlop okolicznościowy

Ub.

Urlop bezpłatny

Op.

Opieka na dziecko do 14 roku życia

NUN

Nieobecność usprawiedliwiona niepłatna

NUP

Nieobecność usprawiedliwiona płatna

 

Należy przy tym pamiętać, aby takie oznaczenia były zapisywane w jak najbardziej czytelny i zrozumiały sposób, po to, aby osoby wypełniające ewidencję czasu pracy oraz pracownicy mogli z łatwością zrozumieć, jakie informacje się tam znajdują.

Podsumowanie informacji na temat ewidencji czasu pracy

Tak jak było wspomniane w powyższych informacjach, prowadzenie ewidencji czasu pracy jest obowiązkową czynnością pracodawcy. Jest ona bardzo ważnym dokumentem, na podstawie którego określa się wynagrodzenie dla pracownika. W przypadku nieprowadzenia tego rodzaju dokumentacji lub naruszenia prawa, które związane jest z czasem pracy, następuje wtedy łamanie praw pracownika, które określone są w Kodeksie pracy. Pracodawca może ponieść wtedy z tego względu konsekwencje, które określane są najczęściej karą grzywny w postaci mandatu.

Kategorie: Porady księgowe | Komentarze: Możliwość komentowania Ewidencja czasu pracy – jak powinno się ją prowadzić? została wyłączona

Przeczytaj również

21 lutego 2022 |  0

Co opłaca się bardziej w 2022 roku? Ryczałt, skala podatkowa czy...

Wybór formy opodatkowania nie jest łatwy i to zwłaszcza teraz, gdzie Nowy Polski Ład wkroczył…

Czytaj więcej

19 lutego 2021 |  0

Podatek od dywidendy – co należy o nim wiedzieć

Akcjonariusze lub wspólnicy posiadają prawo do dywidendy, co wynika z wniesienia określonego kapitału do spółki.…

Czytaj więcej