Jak zawiesić działalność gospodarczą w CEIDG? Co trzeba zrobić?

 26 lutego 2021 |  0

Czasami zdarza się, że prowadzenie własnego biznesu nie przynosi zadowalających efektów. Przedsiębiorca, który zawiódł się na swoich działaniach, może skorzystać wtedy z rozwiązania, jakim jest zawieszenie działalności gospodarczej. Na czym to polega? Co trzeba zrobić, aby zawiesić działalność gospodarczą? Sprawdź.

Kto może skorzystać z rozwiązania zawieszenia działalności gospodarczej?

Na wstępie należy zaznaczyć, że zawieszenie działalności gospodarczej oznacza tymczasowe wstrzymanie jej działania. Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców zawiesić swoją działalność gospodarczą mogą przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników lub zatrudniają tylko pracowników, którzy przebywają w tym czasie na urlopie wychowawczym bądź rodzicielskim. Działalność gospodarcza może zostać zawieszona nie tylko przez osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową firmę, ale również przez partnerów spółek cywilnych, osobowych czy kapitałowych. Trzeba tutaj pamiętać, że chcąc zawiesić działalność gospodarczą w charakterze spółki, to aby wstrzymanie jej działania okazało się rezolutne, to muszą zawiesić ją wszyscy wspólnicy, którzy działają w spółce.

Co trzeba zrobić, aby zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie działalności gospodarczej nie jest jakimś skomplikowanym zadaniem. Na cały proces składa się kilka kroków:

Krok 1.

Trzeba złożyć wniosek CEIDG-1 o zawieszeniu działalności gospodarczej do urzędu miasta lub gminy. Taki dokument można złożyć w sposób tradycyjny, czyli pójść do urzędu albo wybrać jedną z form przesłania wniosku. Można to zrobić przy pomocy poczty (ważne jest, aby dokument był podpisany własnoręcznym podpisem potwierdzonym przez notariusza) lub Internetu (wypełniony wniosek należy podpisać w tym przypadku bezpiecznym podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.

Krok 2.

Urząd rozpatruje dostarczony wniosek CEIDG-1. Jeżeli będzie on błędnie wypełniony lub nie będzie on zawierał wszystkich potrzebnych informacji, to wówczas urząd poinformuje Cię o tym, żebyś dopełnił/-a niezbędnych formalności. Ma się na to 7 dni roboczych. Jeżeli w tym czasie nie uzupełni się wniosku, to po upływie tego czasu, nie zostanie on już rozpatrzony.

Krok 3.

Kiedy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, Twoja działalność gospodarcza zostanie zawieszona. Termin wstrzymania działalności będzie zgodny z tym, który został wpisany we wniosku.

Podsumowanie informacji związanych z zawieszeniem działalności gospodarczej

Jak wynika z powyższych informacji, zawieszenie działalności gospodarczej nie jest trudne. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do urzędu. Jeśli należysz do przedsiębiorców, których działania biznesowe nie przełożyły się na pozytywne aspekty, to możesz skorzystać z usługi zawieszenia działalności gospodarczej w każdej chwili. Jest to całkowicie darmowe. Musisz jednak wiedzieć, że wstrzymanie działania firmy wiąże się nie tylko z korzyściami. Składa się na to również wiele konsekwencji. Zaletą będzie zniesienie obowiązku opłacania składki ZUS. Natomiast do wad trzeba zaliczyć przede wszystkim to, że zawieszenie działalności gospodarczej negatywnie wpłynie na zdolność kredytową, a także dla instytucji finansowych będziesz przedsiębiorcą bez doświadczenia.

Kategorie: Porady księgowe | Komentarze: Możliwość komentowania Jak zawiesić działalność gospodarczą w CEIDG? Co trzeba zrobić? została wyłączona

Przeczytaj również

15 lipca 2020 |  0

Co trzeba wiedzieć o usłudze Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT po raz pierwszy została wprowadzona w zeszłym roku, po to aby w…

Czytaj więcej

4 sierpnia 2020 |  0

Kasy fiskalne w postaci oprogramowania – wszystko co powinieneś...

Posiadanie kasy fiskalnej na rynku gospodarczym to dzisiaj wprawdzie konieczność. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy sprzedają swoje…

Czytaj więcej