Potwierdzanie tożsamości przez Internet – profil zaufany

 25 sierpnia 2020 |  0

Chyba każdy z nas chciałby ułatwić i przyspieszyć swoje sprawy w organach administracji publicznej. A może być to możliwe dzięki potwierdzaniu tożsamości przez Internet. Ministerstwo Cyfryzacji utworzyło jakiś czas temu serwis profilu zaufanego, który umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych za pomocą Internetu. Czym jest ten profil zaufany, czy warto go posiadać i jak można go założyć? Sprawdź.

Profil zaufany – co to takiego?

Profil zaufany to narzędzie wykorzystywane do identyfikacji tożsamości obywatela w elektronicznych systemach administracji. Ma on na celu usprawnianie i szybkość załatwiania spraw w tych właśnie urzędach. Z tego względu każdy obywatel Polski nie musi już stać w długich kolejkach, tylko załatwić wszelkie formalności administracyjne drogą elektroniczną. Prościej mówiąc, profil zaufany można uznać jako podpis elektroniczny, który jest potwierdzeniem tożsamości danej osoby i zastępuje podpis własnoręczny. Osoba, która posiada profil zaufany może dzięki niemu składać wnioski, deklaracje oraz inne dokumenty do różnych urzędów. Należy tutaj również podkreślić, że każda osoba może posiadać tylko jeden profil zaufany, który jest ważny przez 3 lata.

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany można założyć na 2 sposoby. Po pierwsze można wykorzystać tutaj bankowość elektroniczną. A po drugie można założyć profil zaufany przez Internet i w ciągu 14 dni od złożenia wniosku, potwierdzić profil osobiście w jednym z Punktów Potwierdzających. Aby założyć profil zaufany z wykorzystaniem bankowości elektronicznej, to wystarczy tylko posiadać konto w jednym z wymaganych banków (więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji) i wypełnić formularz o założeniu profilu zaufanego. Natomiast jeśli chodzi o tę drugą opcję, to aby założyć profil zaufany trzeba zarejestrować się na stronie www.pz.gov.pl. Należy wprowadzić tam tylko najpotrzebniejsze dane, takie jak imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL. I tak jak zostało już wyżej wspomniane, w ciągu 14 dni należy potwierdzić profil zaufany w jednym z urzędów.

Jakie sprawy można załatwić za pomocą profilu zaufanego?

Profil zaufany jest coraz chętniej wykorzystywanym narzędziem do potwierdzania tożsamości w wielu urzędach administracji publicznej. A to dlatego, że można załatwić dzięki niemu wiele spraw, do których należy zaliczyć między innymi:

  • składanie wniosków do różnych urzędów, na przykład w sprawie wydania dowodu osobistego, narodzin dziecka lub programu 500+;
  • rozliczanie podatków;
  • zameldowanie bądź wymeldowanie siebie lub kogoś;
  • składanie dokumentów w sprawie zakładania lub zawieszenia działalności gospodarczej;
  • sprawdzenie historii swojego leczenia i wiele innych.

Dzięki profilowi zaufanemu, każda osoba może korzystać z wielu systemów wykorzystujących tą metodę uwierzytelniania. A w ich skład wchodzi przede wszystkim Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), Platforma Usług Administracyjnych, Platforma Usług Elektronicznych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, usługi Wojskowych Komend Uzupełnień, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców oraz Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Podsumowanie – czy warto posiadać profil zaufany?

Jak można wywnioskować z powyższych informacji, profil zaufany to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko dla urzędów, ale przede wszystkim dla osób składających różne dokumenty do tych organów administracji. Dzięki niemu, każdy obywatel może zyskać wiele korzyści. A należy do nich chociażby wygoda, oszczędność czasu i szeroki dostęp do różnych urzędów administracyjnych. Dlatego jeśli Ty również chcesz w szybki i łatwy sposób załatwić wszelkie formalności administracyjne to najlepszym rozwiązaniem będzie założenie swojego własnego profilu zaufanego.

Kategorie: Porady księgowe | Komentarze: Możliwość komentowania Potwierdzanie tożsamości przez Internet – profil zaufany została wyłączona

Przeczytaj również

26 lutego 2021 |  0

Jak zawiesić działalność gospodarczą w CEIDG? Co trzeba zrobić?

Czasami zdarza się, że prowadzenie własnego biznesu nie przynosi zadowalających efektów. Przedsiębiorca, który zawiódł się…

Czytaj więcej

14 lutego 2022 |  0

Co czeka prawników po wprowadzeniu Nowego Ładu?

Prawnicy to osoby, które posiadają bardzo dużą wiedzę odnośnie wszystkiego, co wiąże się z prawem.…

Czytaj więcej