Co należy wiedzieć na temat księgowania wydatków na stronę internetową?

 3 września 2020 |  0

Strona internetowa to jeden z ważniejszych aspektów wiarygodnościowych każdej firmy. Co więcej, staje się ona koniecznością prowadzenia biznesu. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na swoją własną witrynę internetową. Z racji tego, że stworzenie strony www nie należy do najłatwiejszych zadań, przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z profesjonalnych usług agencji interaktywnych. Jak wtedy należałoby zaksięgować wydatki na stronę internetową? Spójrz niżej.

Czy posiadanie firmowej strony internetowej jest koniecznością?

Co prawda posiadanie strony internetowej nie jest obowiązkiem, ale co ważne, jej posiadanie ma niemałe znaczenie w przypadku wizerunkowym firmy. Dlatego w dzisiejszym czasie można znaleźć bardzo dużo firm, które o taki wizerunek w sieci dbają. Należy tutaj również wspomnieć, że dla niektórych branż posiadanie własnej strony jest tak jakby koniecznością, choć nieprzymusową. Oprócz tego trzeba tutaj zaznaczyć, że większość użytkowników korzysta z Internetu w poszukiwaniu informacji i to za pomocą właśnie tego źródła dostają oni największą ilość wyników do swojego zapytania. Dlatego warto byłoby posiadać taką swoją wizytówkę w sieci. Jednak należy pamiętać, że posiadanie strony internetowej wiąże się między innymi z zakupem domeny, zarejestrowaniem miejsca na serwerze zewnętrznym czy też wprowadzaniem treści i elementów graficznych na stronie.

Jak wyglądają wydatki na utworzenie strony internetowej?

Wydatki związane z utworzeniem firmowej strony internetowej należą do kosztów uzyskania przychodu ze względu na to, że można przypisać im wspólną cechę osiągania przez firmę przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma dokładnych informacji o tym, które wydatki mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów. Ale widnieje tam również informacja o tym, które wydatki nie mogą zostać rozliczone. Dlatego każdą usługę tworzenia strony internetowej trzeba uwzględniać indywidualnie. A więc żeby zaksięgować wydatki wykorzystane na utworzenie strony internetowej, to trzeba określić czy te wydatki uwzględniały tylko usługi programistyczne, czy też projektowanie, utrzymanie lub hosting strony internetowej oraz prawa autorskie.

Jak zaksięgować wydatki na stronę internetową?

Jeśli chodzi o zaksięgowanie wydatków na stronę internetową, to można podzielić to na 2 sposoby. Po pierwsze usługą zakupową może być samo skorzystanie z pomocy specjalisty w zakresie stworzenia tylko projektu strony internetowej. Taki wydatek można uznać jako koszt uzyskania przychodu. Natomiast należy tutaj wspomnieć również o tym, że w zakres usług mogą wchodzić inne działania niż tylko projekt strony internetowej. Dlatego wtedy, przedsiębiorcy wymagają utworzenia całej strony internetowej na podstawie umowy. Wówczas prawa autorskie zostają przeniesione również na nich. A jeśli chodzi o koszt praw autorskich do strony www, to może być on kosztem uzyskania przychodu, ale tylko w przypadku odpisów amortyzacyjnych, jeśli wartość licencji wynosi powyżej 10 tysięcy złotych.

Podsumowanie informacji na temat księgowania wydatków na stronę internetową

Jak już wyżej zostało wspomniane, wydatki związane ze stworzeniem i utrzymaniem strony internetowej zaliczają się do kosztów uzyskania przychodu. A więc powinny one zostać zaliczone do kosztów podatkowych przedsiębiorcy. Jeśli chciałbyś mieć swoją własną stronę internetową i zawsze zastanawiałeś się jak to wygląda ze strony księgowania wydatków, to mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wszystkie wątpliwości dotyczące tego tematu.

Kategorie: Porady księgowe | Komentarze: Możliwość komentowania Co należy wiedzieć na temat księgowania wydatków na stronę internetową? została wyłączona

Przeczytaj również

17 marca 2021 |  0

Czym są refaktury?

Zaglądając do prawa podatkowego, na próżno można szukać tam definicji refakturowania. Mimo że obecność tego…

Czytaj więcej

15 lipca 2020 |  0

Co trzeba wiedzieć o usłudze Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT po raz pierwszy została wprowadzona w zeszłym roku, po to aby w…

Czytaj więcej