Nowy Polski Ład a branża beauty. Co trzeba wiedzieć?

 31 stycznia 2022 |  0

Nadszedł w końcu ten 2022 roku i wraz z nim zapowiadany Nowy Polski Ład. Miał być to program sprawiedliwy i korzystniejszy dla wielu osób. Jednak na razie nic na to nie wskazuje… Jak to jest w przypadku branży beauty? Co takiego Nowy Ład wprowadził dla przedsiębiorców zajmujących się kosmetologią i fryzjerstwem?

Jakie zmiany w podatkach dla branży beauty na 2022 rok?

Nowy Ład to temat rzeka. Jest on bardzo obszerny i zawiera wiele wątków, które poruszane są przez społeczność naszego kraju. Wprowadzone zmiany dla branży kosmetycznej nie są zadowalające. Do tego wszystkiego wyższe ceny za prąd, gaz czy usługi księgowe w niczym nie ułatwiają. Wszystko to sprawia, że kosmetyczki i fryzjerzy mogą dużo na tym stracić… Ale przejdźmy już do sedna sprawy. Jakich zmian doczekała się branża beauty? Co zakłada Nowy Polski Ład?

  • Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, nie mogą rozliczać się w formie karty podatkowej. Chodzi tutaj głównie o takich przedsiębiorców, którzy chcieliby zmienić sposób rozliczania się z fiskusem. Z karty podatkowej nie mogą skorzystać również te osoby, które dopiero chciałyby zacząć prowadzić własny salon kosmetyczny lub fryzjerski. Karta podatkowa nie zniknęła jednak na zawsze. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczali się za jej pomocą w poprzednim roku.
  • Zmianie uległ również sposób naliczania składki zdrowotnej. Od teraz przedsiębiorcy są zobligowani do odprowadzania składki zdrowotnej w wysokości 9% od osiąganych przychodów. Nie będzie można odliczyć składki zdrowotnej od podatku, tak jak to było możliwe jeszcze w ubiegłym roku.

To tylko podstawowe zmiany, które zostały wprowadzone przez Nowy Polski Ład dla branży beauty. Gdyby zwrócić większą uwagę na to, co się dzieje wokół, to można zauważyć, że wszystko inne ma wpływ na funkcjonowanie dzisiejszych przedsiębiorstw. Wspomniana wcześniej informacja o podwyżkach cen za prąd i gaz mają z tym po części związek. Małe firmy, które świadczą usługi fryzjerskie czy kosmetyczne, nie będą miały szans się utrzymać. Przez rewolucję podatkową oraz przez to, że podwyższyły się ceny produktów oraz innych dóbr, salony kosmetyczne i fryzjerskie również będą musiały podwyższyć ceny swoich usług. Niestety niektórzy ludzie, spoglądając na tak wysokie ceny usług, będą zniechęceni, aby z nich korzystać, bo będą one za drogie.. Tym samym doprowadzi to tylko do sytuacji, w której dany przedsiębiorca nie będzie miał się z czego utrzymać i nie zostanie mu nic innego, jak tylko zamknąć swoją działalność.

Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza dla firm z branży beauty?

Podejmowanie decyzji biznesowych nie jest łatwe. Można nawet stwierdzić, że jest to wręcz skomplikowane zadanie. A to dlatego, że nawet jedna decyzja może przesądzić o dalszym prosperowaniu firmy. Tak też jest w przypadku formy opodatkowania w 2022 roku dla branży beauty. Firmy te mają do wyboru rozliczanie się na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym bądź ryczałtem. Która z tych form opodatkowania jest najlepsza? Nie można tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ każdy biznes różni się od siebie. Najlepiej jest sobie wszystko przekalkulować. W przypadku niewiedzy na jakiś temat warto zasięgnąć porady profesjonalistów, którzy pomogą podjąć decyzję.

Kategorie: Aktualności | Tagi: , , | Komentarze: Możliwość komentowania Nowy Polski Ład a branża beauty. Co trzeba wiedzieć? została wyłączona

Przeczytaj również

2 września 2021 |  0

Nowy Polski Ład i jego główne założenia. Kto na nich zyska, a...

Nowy Polski Ład to program, który ma podobno spełniać marzenia i aspiracje Polaków. Czy jednak…

Czytaj więcej

18 listopada 2020 |  0

Spółki Komandytowe objęte podatkiem CIT od 2021?

Jeśli Ministerstwo Finansów dotrzyma terminów podczas pandemii , nowe regulacje zaczną obowiązywać już od 1…

Czytaj więcej