Nowy Ład wkroczył w nasze życie! Co na to wszystko branża leasingowa?

 7 lutego 2022 |  0

Nowy Polski Ład obowiązuje dopiero od stycznia, a już sporo namieszał. Co więcej, namiesza jeszcze bardziej… Jak można wywnioskować z wielu źródeł, Nowy Polski Ład to program, który przedstawia niejasne korzyści. Według rządzących program ten ma być bardziej sprawiedliwy i korzystniejszy dla wielu Polaków. A czy tak jest? Na razie tego nie widać. Co na to wszystko branża leasingowa?

Co się zmieniło w branży leasingowej po wprowadzeniu Nowego Ładu?

Od stycznia 2022 roku weszło sporo zmian. Wśród nich znajdują się też przepisy formułujące zmiany, które dotyczą wykupu oraz odsprzedaży samochodów wziętych w leasing. Oczywiście mowa tutaj o niekorzystnych opodatkowaniach dla osób, które mają właśnie auto w leasingu. W poprzednich latach samochód zakupiony w leasingu można było bez większego problemu wliczyć do swojego majątku. A po upływie 6 miesięcy od wykupu auta, można było go sprzedać i to bez płacenia podatku. Teraz, żeby można było sprzedać samochód leasingowy bez płacenia dodatkowych opłat, trzeba będzie czekać aż 6 lat… Jest to ogromna różnica czasu w porównaniu do wcześniejszych przepisów. Jednak to nie koniec zmian, które weszły w nasze życie. Jeśli firma bądź osoba chciałaby zostawić sobie auto po okresie leasingu, to podczas wykupu musi zapłacić podatek VAT od wartości samochodu, a nie jak to było wcześniej, że podatek VAT płaciło się od ostatniej raty leasingowej. A zatem opłata wykupu samochodu może wynosić sporo więcej pieniędzy niż w ubiegłych latach. Nowe przepisy zakładają jeszcze, że oprócz osób, które chcą wziąć samochód w leasingu, uregulowania Nowego Ładu wpłyną również na osoby, które miały umowę leasingową już w poprzednim roku i nie miały możliwości wykupienia samochodu przed nowym rokiem.

Jaki jest z tego wniosek?

Otóż istnieje wiele spekulacji na temat tego, czy leasing będzie opłacalny. W wielu przypadkach wzięcie samochodu w leasing może nie być już tak korzystne, jak wcześniej. Jednak nie jest aż tak źle, jakby się to miało wydawać, bo sam leasing się nie zmienił. Część klientów będzie wybierać leasing z wyższym wykupem, bo będzie to teraz bardziej opłacalne. Nowy Ład zmienił tak naprawdę możliwości, które dotyczą wykupienia samochodu z leasingu. Jednak nie znaczy to, że wszystko będzie tak piękne i kolorowe. Branża leasingowa może także sporo stracić. Bo jeśli niektóre osoby nie będą zainteresowane wyborem leasingu z wyższym wykupem, to tak właściwie inny wykup nie będzie dla nich za bardzo opłacalny. A co z tego wynika? Otóż to, że jeśli samochody nie zostaną wzięte w leasing przez konkretną osobę albo przedsiębiorstwo, to wówczas doprowadzi to do sytuacji, w której branża leasingowa będzie musiała płacić na przykład za miejsce, w którym znajdują się samochody. Więc podsumowując wszystkie informacje, należy stwierdzić, że leasing pomimo Nowego Ładu nadal będzie nie tak drogą i co ważne łatwiejszą formą finansowania w porównaniu do kredytu. Jednak samo to opodatkowanie i czas odsprzedaży samochodu, który wzrósł z 6 miesięcy na 6 lat nie jest zbytnio korzystne dla osób mających samochód w leasingu.

Kategorie: Aktualności | Tagi: , , | Komentarze: Możliwość komentowania Nowy Ład wkroczył w nasze życie! Co na to wszystko branża leasingowa? została wyłączona

Przeczytaj również

15 lipca 2020 |  0

Co trzeba wiedzieć o usłudze Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT po raz pierwszy została wprowadzona w zeszłym roku, po to aby w…

Czytaj więcej

16 września 2021 |  0

Reforma podatkowa w ramach Polskiego Ładu – kluczowe zmiany, o...

Nowy Polski Ład będzie prawdziwą rewolucją. Tę spekulację potwierdzają już eksperci i doradcy podatkowi. Jednym…

Czytaj więcej