Biała lista podatników VAT – wszystko, co powinnaś/-eś wiedzieć

 12 lutego 2021 |  0

Od września 2019 roku funkcjonuje biała lista. Jest to spis informacji, które dotyczą podatników VAT. Przed białą listą funkcjonowała lista podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych. Białą listę można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów, a także w bazie dotyczącej działalności gospodarczej – CEIDG. Biała lista VAT – co każdy podatnik powinien wiedzieć?

Biała lista podatników – jakich informacji nam dostarczy?

Szef Krajowej Administracji Skarbowej jest odpowiedzialny za prowadzenie białej listy podatników. Lista jest elektroniczna, pozwala nam uzyskać informacje dotyczące między innymi:

  • danych podstawowych – nazwy firmy albo nazwiska płatnika VAT, adresu
  • numeru NIP
  • numeru REGON
  • danych dotyczących tego, czy podmiot jest płatnikiem VAT w formie czynnej
  • numeru rachunku bankowego
  • dane dotyczące ewentualnego wykreślenia z białej listy podatników VAT
  • przywrócenia podatnikowi statusu płatnika VAT
  • uzasadnienie podejmowanych decyzji

Po co powstała biała lista podatników VAT?

Stworzenie takiej bazy danych jak – biała lista podatników VAT miało na celu ułatwienie weryfikacji wiarygodności kontrahentów. Nierzetelni przedsiębiorcy w dużej mierze odpowiadają za niepowodzenie swoich partnerów np. przez niewypłacanie zobowiązań. Biała lista VAT umożliwia sprawdzenie tego, czy rachunek bankowy znajduje się na liście. Weryfikacja kontrahenta jest konieczna w sytuacji gdy wartość transakcji wynosi więcej niż 15 tys. zł. brutto oraz, kiedy dostawca jest czynnym podatnikiem VAT.

Czy przedsiębiorca ma obowiązek sprawdzania kontrahentów na białej liście VAT?

Możliwość sprawdzenia tego, czy kontrahent znajduje się na białej liście VAT, jest przywilejem, ale także obowiązkiem przedsiębiorcy, za którego nieprzestrzeganie mogą zostać wyciągnięte konsekwencje. W sytuacji, kiedy na konto partnera  przelane zostaną środki w kwocie wyższej niż 15 tys. zł., a rachunek bankowy odbiorcy przelewu nie figuruje na białej liście podatników, taki przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć transakcji do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, jeżeli od tej transakcji kontrahent nie odprowadzi podatku VAT, przedsiębiorca będący stroną transakcji będzie pociągnięty do odpowiedzialności solidarnie z kontrahentem. Jeżeli numer rachunku bankowego sprzedawcy jest inny niż ten, który znajduje się na białej liście podatników, obowiązkiem przedsiębiorcy jest zgłoszenie tego faktu naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego, na specjalnie do tego celu przygotowanym formularzu – ZAW-NR. W takim przypadku ujęcie transakcji po stronie kosztów także nie będzie zgodne z prawem.

Biała lista podatników VAT ma zabezpieczyć interesy transakcji, ale także interesy skarbu państwa, dzięki temu, że w taki, czy inny sposób ściąganie należności z tytułu zaległości podatkowych VAT będzie łatwiejsze. Warto więc pamiętać, żeby zawsze sprawdzić to, czy rachunek, na który przelewamy pieniądze, znajduje się na białej liście VAT, ponieważ konsekwencje takiego zaniechania mogą być kosztowne.

Kategorie: Porady księgowe | Komentarze: Możliwość komentowania Biała lista podatników VAT – wszystko, co powinnaś/-eś wiedzieć została wyłączona

Przeczytaj również

21 lutego 2022 |  0

Co opłaca się bardziej w 2022 roku? Ryczałt, skala podatkowa czy...

Wybór formy opodatkowania nie jest łatwy i to zwłaszcza teraz, gdzie Nowy Polski Ład wkroczył…

Czytaj więcej

12 kwietnia 2021 |  0

e-Sprawozdania finansowe – samodzielnie czy z pomocą księgowego?

Sprawozdania finansowe często spędzają sen z powiek przedsiębiorcy. Są to dokumenty konieczne do rozliczeń z…

Czytaj więcej